Bakan Yumaklı: Çeşme yangını kontrol altına alındı

İzmir’in Selçuk ilçesindeki yangın kriz merkezinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan İbrahim Yumaklı, ülke genelinde meydana gelen yangınlar hakkında önemli bilgiler verdi. 29 Haziran’da 7 ilde toplamda 11 farklı yüksek riskli yangının çıktığını belirten Yumaklı, bunlardan 6’sının kontrol altına alındığını söyledi.

Çeşme ve Torbalı Yangınları Kontrol Altında

Bakan Yumaklı, Çeşme ve Torbalı’daki yangınların da kontrol altına alındığını duyurdu. Açıklamasında, “Halihazırda Balıkesir Susurluk, İzmir Selçuk ve Menderes’te müdahaleler devam ediyor. Susurluk’taki yangının enerjisi ciddi bir şekilde düşürüldü. Selçuk ve Menderes’teki yangınlara müdahaleler devam ediyor, ancak her geçen an daha da kolaylaşıyor. Tehdit altında olan herhangi bir yerleşim merkezi, birimi ya da tesis söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyadaki Dezenformasyonla Mücadele

Bakan Yumaklı, yangın sürecinde sosyal medyadaki dezenformasyonla da mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirtti. Türkiye’de aynı anda 44 yangın çıktığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Yumaklı, “Gün içerisinde farklı zamanlarda ve farklı şehirlerde çıkan yangınlardan bahsediyoruz. Bu yangınların orman içi ve orman dışı alanlarda çıktığını belirtiyoruz. Verdiğimiz bilginin çarpıtılmasını anlamak mümkün değil. Devletin bütün kurumlarıyla koordinasyon son derece üst seviyede devam ediyor, belediyeler ve diğer kamu kurumları da dahil olmak üzere.” dedi.

Yumaklı, yangınlarla ilgili dezenformasyonun amacını anlayamadığını ve doğru olmadığını vurguladı. Sosyal medyada çıkan yanıltıcı bilgilere karşı uyarılarda bulunan Bakan, “Doğru değil. Kesinlikle yanlış. Yalan demeyi hani ben yediremiyorum kendime.” şeklinde konuştu.

Yangınla Mücadelede Başarı ve Halkın Desteği

Yangınlarla mücadeledeki en büyük başarının yangınların hiç çıkmaması olduğunu vurgulayan Bakan Yumaklı, bu başarının tüm halkın omuz omuza vererek, hassasiyet göstermesiyle gerçekleşeceğini belirtti. “Bu başarı, bütün halkımız hep beraber omuz omuza vererek, hassasiyet göstererek gerçekleşecek.” dedi.