Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran: “Her koya, tüm plajlara talibiz”

Çeşme’nin muhteşem plajlarını ve deniz kıyılarını yurttaşlara açma arzusunda olan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, bu konudaki kararlılığını ve taleplerini bir kez daha dile getirdi. Yıllardır kıyılarımızın ranta açılmasının yarattığı mağduriyetleri gidermek için ciddi adımlar atan Başkan Oran, Çeşme’deki tüm plajları belediye olarak işletme talebinde bulundu.

Halkın Sesine Kulak Veren Başkan Oran

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan haberde belirtildiği üzere, beach club adı altında yüksek fiyatlarla sunulan hizmetler yüzünden vatandaşlar mağdur olmuş, bu mağduriyetleri dile getiren ve halkın yanında olan Belediye Başkanı Ekrem Oran, hükümete 2019 yılında resmi başvuruda bulundu. Oran, “Deniz kenarlarını ve plajları halka açmak isteyen hükümet, Çeşme Belediyesi ile bu konuda işbirliği yapabilir. Çeşme’deki her koyu işletmeye hazırız.” şeklinde konuştu.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran
Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran

Çeşme’nin Havlu Hareketi ve Vatandaşın Talepleri

AK Parti’nin yönetiminde kıyıların ve plajların ranta açılmasının ardından, Çeşme’de vatandaşlar “Havlu Hareketi” adında bir tepki başlattı. Bu hareket, kıyıların ve plajların işletmelere kapatılmasına karşı duyulan tepkiyi dile getirmek için başlatıldı. Bu hareketin ardından Belediye Başkanı Ekrem Oran, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na resmi başvuruda bulunarak Gücücek Koyu da dahil olmak üzere tüm plajların işletme haklarını talep etti.

Altınkum plajı
Altınkum plajı

Bakanlıkta Bekleyen Talepler

2019 yılında bakanlığa resmi bir başvuruda bulunan Oran, bu başvurusuna hâlâ olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadığını belirtti. Oran, “Gücücek Plajı’nın yanı sıra beş farklı plajın daha Çeşme Belediyesi’ne kiralanması talebimizi 2019’da bakanlığa ilettik. Maalesef henüz olumlu bir geri dönüş alamadık. Ancak Çeşme Belediyesi’nin plaj işletme konusundaki başarısının en büyük referansı Mavi Bayrak ödüllü Ilıca Plajı’dır. Ilıca Plajı, belediyemiz tarafından halka açık ve ücretsiz bir şekilde başarılı bir şekilde işletilmekte. Eğer hükümet gerçekten plajları ve deniz kıyılarını halka açmak istiyorsa, Çeşme Belediyesi ile bu konuda işbirliği yapmalıdır.” dedi.

Sonuç olarak, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın, Çeşme’nin eşsiz plajlarını ve kıyılarını halka açma konusundaki kararlılığı ve talepleri göz ardı edilmemelidir. Umarız ki, bu talepler en kısa zamanda olumlu bir yanıt bulur ve Çeşme’nin güzellikleri tüm halkımızın hizmetine sunulur.

Bir cevap yazın

*