Çeşme’de Sivas’ın ışığı yanıyor: Aziz Nesin anıldı

Çeşme Halk Temsilcileri Meclisi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi, 5 Temmuz’da Çeşme Aya Haralambos Kilisesi’nde “Sivas’ın Işığı Yanıyor, Aziz Nesin Yaşıyor” başlıklı anlamlı bir etkinlik gerçekleştirdi. Bu etkinlik, Sivas Katliamı’nın ve Aziz Nesin’in ölüm yıldönümlerinin anılmasını amaçlıyordu.

Etkinlik Programı ve Konuşmacılar

Etkinlik, sanatçı Orhan Aydın’ın moderatörlüğünde başladı. Orhan Aydın, Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi’nin çağrıcılarından biri olarak açılış konuşmasında 31 yıl önce gerçekleşen Sivas Katliamı’nın gericilikle mücadelenin önemine vurgu yaparak, laiklik mücadelesinin bugün de devam etmesi gerektiğini belirtti. Aydın, cumhuriyet değerlerini savunan aydınların, emekçilerin, gençlerin ve kadınların Türkiye Halk Temsilcileri Meclisi bünyesinde yürüttüğü çalışmalara değindi.

 

Ali Balkız ve Tanıklıkları

Sivas Katliamı’nın tanıklarından Ali Balkız, katliamın yaşandığı günü detaylı bir şekilde anlattı. Olayların nasıl tırmandığını ve dönemin siyasi aktörlerinin bugünkü rolleri hakkında bilgi verdi. Balkız, gericilikle mücadelenin ancak örgütlü bir toplumla mümkün olacağını vurguladı ve dönemin siyasi atmosferinin bugünkü yansımalarına dikkat çekti.

Şenal Sarıhan ve Hukuki Süreç

Sürecin avukatlarından Şenal Sarıhan, 31 yıl önce başlayan ve hala suçluların cezalandırılmadığı dava sürecini anlattı. Madımak Oteli’nin önünde toplanan gerici güruhun “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” sloganlarına rağmen davanın Cumhuriyet’e karşı işlenmiş bir suç olarak değerlendirilmediğini belirtti. Sarıhan, davanın zaman aşımı ile kapatılmaya çalışılmasına rağmen, insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

Sanatsal Katkılar ve Anma

Etkinlik, Tuğrul Keskin’in şiirleri ve Haluk Çetin’in müzikleriyle devam etti. 1993 yılında Sivas’ta yaşamını yitiren 33 can ve 1995 yılında hayatını kaybeden Aziz Nesin’in anılmasıyla etkinlik sona erdi.