Çeşme’de yerel seçim yarışı kıran kırana devam ediyor

50 bin Resmi nüfusa sahip Çeşme’de yerel seçim süreci sanki bir büyükşehirmiş gibi devam ediyor. Partili ve partisiz 8 Başkan adayı var güçleri ile çalışıyorlar.

Küçük bir ilçe olarak neden Çeşme bu kadar önemli? Sezonda Çeşme’nin nüfusu bazen neredeyse bir milyonu geçiyor. Çeşme, İstanbul’dan sonra Türkiye’in en büyük emlak rantını sağlayan bir ilçe. Bazı yerlerimde Arsa fiyatları neredeyse m2 5 bin Dolara ulaştı. Tüm Türkiye’nin gözü Çeşme’de.

Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi esasında Çeşme’de seçim yarışı iki ana aday arasında geçiyor. CHP adayı Lal Denizli ve MHP(AKP) adayı Esat Tanık. Adayların her ikiside genç, aydınlık yüzlü insanlar. Derin Çeşme tecrübeleri yok.

Yarışta Lal Denizli açık ara önde görünüyor. Bu yoğun performansını sürdürür ise 2019 yerel Seçimlerinde CHP’nin aldığı %53,7 oy oranını %57-59 bazına çekebilir.

Denizli’linin Çeşme’ye ilk geldiği Cuma gününü hatırlıyorum. “İthal Aday İstemezük” diyen partililer Belediye önünde oturma eylemi yapmışlardı. Aday atamada Parti içi sorununu hiç suçu olmayan adaya fatura etmişlerdi.

Lal Denizli sanki senelerin siyasetçisiymiş gibi bu önyargıyı çok çabuk kırdı, kısa sürede seçmene kendisini sevdirdi ve ilk etapta karşı tavır koyan partililerin ve seçmenin desteğini kazandı. Bunu nasıl yaptı derseniz, bu genç ama altyapısı dolu aday seçmen karşısında “kendisi” oluyor. Rol kesmiyor, olduğundan başkası gibi davranmıyor.

En önemlisi “Çeşme’ye geldiğimde ki sırtımdaki çanta boş diyor, içinde benim gelecekte yapacağım görev için beni engelleyecek olumlu, olumsuz hiç bir şey yok, bembeyaz yeni bir defter sayfası gibi” diye vurguluyor. Genç ama zeki adayın vermek istediği mesaj açık :”Beni buraya, Çeşme’ye hiç kimse göndermedi, Ben istediğim, Çeşme’ye bir şeyler vermek için geldim, İthal aday değilim, ailem yüz yıllık Çeşme’li, liyakatım da buna yeterlidir“ mesajı kitleler tarafından kabul görüyor.

Lal Denizli farklı toplantılarda boş vaatler vermekten imtina ediyor, Çeşmeliler’in dile getirdiği yıllardır çözülememiş sorunlarına klasik bir politikacı gibi “hallederiz, yaparım” gibi söylemler yerine bazen acı da olsa, “incelerim, mümkünse yaparım ancak söz veremem” diye dürüstçe net – şeffaf cevaplar veriyor. Bunun yanısıra genç ve dinamik ekibi ile Çeşme dersine iyi çalışmış, sorunları detayları ile iyi biliyor, çözüm önerileri mantıklı.

Ancak yüksek oy oranına erişmesi için şimdiye kadar gösterdiği performans skalasını aynen sürdürmeli. Seçim başarısı için üç hedef kitle çok önemli ;
1.) Genel seçimlerden sonra CHP ve muhalif kitlede oluşan moral bozukluğu ile “sandığa gitmeyeceğim, oy vermeyeceğim” diyen kesimi ikna etmek..
2.) Genç, tecrübesiz, Çeşme’yi bilmiyor önyargıları ile donatılmış kemik seçmeni yanına çekmek, (bu konuda oldukça iyi yol aldı)
3.) Çeşme’de yıllardır AKP ve MHP’ye oy veren muhafazakarlar (11 bine yakın) seçmene yönelik samimiyetini, çalışkanlığını Çeşme aşkını taşımak, ikna etmek, İlk defa oy kullanacak gençler çok önemli.

Meclis bileşimi üzerinde küçük tartışmalar da olsa bile, Lal Denizli ve genç ekibi bu süreci şimdiye kadar iyi yönetti. Siyasi arenada Tüm kesimleri memnun etmek kolay bir iş değil, ama Lal Denizli, Meclis bileşimi için siyasi, coğrafi, etnik, liyakat, temsiliyet orantısı açısından iyi bir bileşim listesi ortaya koydu.

Ben bu yeni dönemin daha başarılı bir yerel yönetim süreci ortaya koyacağına inanıyorum. Bilhassa Çevrenin korunması, gençler, engelliler, kadınlar, turizm, tarım ve can dostlar konusunda genç başkan ve ekibinin yeni projeler ile Çeşme’yi bir cazibe merkezine dönüştürmesini bekliyorum.

Dr. Ahmet Güler
Çeşme 10.03.2024

Bir yanıt yazın

*