Çeşme’deki yangının nedeni: Sorumsuzca atılan sigara izmariti

Çeşme’de çıkan orman yangınının, sorumsuzca atılan bir sigara izmariti nedeniyle başladığı belirlendi. Olayın görüntüleri, bir kişinin sigara izmaritini otluk alana atması ve izmaritin rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yangına dönüşmesi anlarını kaydetti. Yangının çıkış anına dair bu kritik görüntüler, jandarma ekipleri tarafından incelenerek, izmariti atan şahsın hızlıca tespit edilip gözaltına alınmasını sağladı. Yangında yaklaşık 50 hektarlık alanın zarar gördüğü belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’dan Açıklama

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, İzmir Selçuk, Menderes ve Balıkesir Susurluk’taki orman yangınlarının kontrol altına alındığını duyururken, Çeşme’deki yangının nedeninin bir sigara izmariti olduğunu açıkladı. Bakan Yumaklı, yangının çıkış sebeplerinin valilik ve kolluk güçleri tarafından titizlikle araştırılmaya devam ettiğini belirtti.

 

“Çeşme Yangını Bir Sigara İzmaritinden Çıktı”

Bakan Yumaklı, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Menderes yangınıyla alakalı olarak bir hobi bahçesinde çıktığını söylemiştik, ilgili kişiler gözaltında. Dün yine İzmir’de risk grubunda 6 adet yangın vardı, bunlardan biri de Çeşme’deydi. Çeşme yangını maalesef bir sigara izmaritinden çıktı. Bu kişi de gözaltına alınmış durumda. Buradan, ister bilinçli ister bilinçsiz, hata ya da ihmal ile herhangi bir şekilde orman yangınına veya zarar verecek yangına sebep olanların çok ağır müeyyidelerle karşılaşacağını belirtmek istiyorum. Bu konunun telafisi yok. Can ve mal kaybı gibi sonuçlara yol açabilecek bu durumları engellemek adına çok yoğun bir mücadele veriliyor.”

Bir yanıt yazın

*