Çeşme’nin nesli tükenen Kaçeli koyunları koruma altında

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme’de nesli tükenmekte olan Kaçeli koyunlarının çoğalması ve korunması için Çeşme Belediyesi ve Çeşmeköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile iş birliği yapmaya başladı. Bu iş birliği kapsamında, Kaçeli koyunları için üreticilere çeşitli destekler sağlanacak ve aynı zamanda Kaçeli koyunlarının bir ırk olarak tespit edilmesi için bilimsel bir proje yürütülecek.

Kaçeli Koyunları İçin Eğitim ve Yem Desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme’de geçmişte sürüler halinde yetiştirilen ancak günümüzde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan Kaçeli koyunlarının çoğalması ve korunması amacıyla kapsamlı bir proje başlattı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme Belediyesi ve Çeşmeköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi arasında imzalanan “Kaçeli Koyunu Irkının Çoğaltılması ve Korunması ile İlgili İş Birliği Protokolü” çerçevesinde, Kaçeli koyunu üreticisi olarak belirlenen kişilere bilinçli bir üretici olmaları için çeşitli eğitimler veriliyor. Ayrıca, kuzulama dönemi olan kış aylarında meralardan yararlanmanın düşük olduğu dönemde, hem kuzuların gelişimini teşvik etmek hem de koyunların sağlıklı bir doğum sezonu geçirmelerini sağlamak amacıyla üreticilere yem desteği de sağlanıyor.

Bilimsel Proje: Kaçeli Koyununun Irk Olarak Tespit Edilmesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kaçeli koyununun bir ırk olarak tespit edilmesi için Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü ile bir protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında başlatılan “İzmir-Çeşme Yöresel Kaçeli Koyunu Akreditasyon Araştırmaları’’ adlı proje ile Kaçeli koyunun ırk olarak tespit edilmesi ve Tarım ve Orman Bakanlığı hayvan bilgi sistemine kaydedilmesi amaçlıyor. Proje çerçevesinde, gerekli hayvansal bilgiler veteriner hekimler tarafından kayıt altına alınmış olup, anaç hayvanların yün ve yapağı ağırlıkları, anaç hayvanların ve doğan kuzuların canlı ağırlık tartımları, ultrason ölçümleri gibi çeşitli fiziksel ve genetik veriler toplanıyor. Bu veriler, üniversite laboratuvarlarında yapılan genetik incelemeler ile destekleniyor.

Kaçeli Koyunlarının Hassas Koruma Programına Alınması

Çeşme’de günümüzde sadece 390 adet kalan Kaçeli koyunları, hem yapağı hem süt hem de et verimi açısından önemli bir yere sahip. Dağlık ve taşlık mera alanlarına uyumlu ayak yapısı ve dayanıklı yapısı ile dikkat çeken Kaçeli koyunu, meradan yüksek verim alan, özel bakım gerektirmeyen ve tüm mevsim şartlarında yaşayabilen en eski koyun ırklarından biri. Yapılan çalışmaların bir sonucu olarak Kaçeli koyunu, 26 Kasım 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak hassas koruma programına alınmıştı.