Yaşar Kemal’i anma gecesi 28 Şubat Çarşamba günü Çeşme Aya Haralambos Kültür Merkezi’nde

Türkiye’nin en önemli edebiyat figürlerinden biri olan Yaşar Kemal, ölümsüz eserleriyle yalnızca Türk edebiyatında değil, dünya edebiyatında da derin izler bırakmış bir yazardır. Eserleriyle kültürel mirasımıza katkıda bulunan Yaşar Kemal’i anmak ve yaşatmak amacıyla düzenlenen anma gecesi, 28 Şubat Çarşamba günü Çeşme Aya Haralambos Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

“Yaşar Kemal: Türkiye’nin Evrensel Yazarı” Belgesel Gösterimi

Etkinliğin ilk bölümünde saat 20:00’de başlayacak olan “Yaşar Kemal: Türkiye’nin Evrensel Yazarı” adlı belgesel gösterimiyle başlayacak. Bu belgesel, Yaşar Kemal’in edebiyat dünyasına katkılarını, yaşam öyküsünü ve eserlerinin arkasındaki ilham kaynaklarını gözler önüne serecek. Belgesel, yazarın edebi dehasını ve toplumsal meselelere olan duyarlılığını vurgulayarak izleyicilere unutulmaz bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Nebil Özgentürk ile Soru-Cevap Sohbeti

Belgesel gösteriminin ardından saat 20:45’te, Nebil Özgentürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilecek olan Yaşar Kemal üzerine soru-cevap sohbeti yer alacak. Bu bölümde, Yaşar Kemal’in edebiyatına dair merak edilenler, yazarın yaşamından kesitler ve eserlerinin analizi gibi konular ele alınacak. Katılımcıların da sorularıyla interaktif bir hal alacak bu sohbet, Yaşar Kemal’in edebi kişiliğine dair derinlemesine bir bakış sunacak.

Zafer Erdaş’tan Yaşar Kemal’e Türküler

Etkinliğin son bölümünde saat 21:30’da, Zafer Erdaş’ın sahne alacağı “Yaşar Kemal’e Türküler” konseri gerçekleştirilecek. Yaşar Kemal’in eserlerinden ilham alınarak hazırlanan bu özel repertuar, yazarın hikayelerindeki duygusal derinliği ve toplumsal yansımaları müzikle buluşturacak.

Katılım Bilgileri ve Davet

Etkinlik, Çeşme halkı başta olmak üzere, tüm edebiyatseverlere açık ve ücretsizdir. Edebiyatın ve Yaşar Kemal’in büyülü dünyasında bir araya gelmek isteyen herkesi 28 Şubat Çarşamba günü Çeşme Aya Haralambos Kültür Merkezi’ne davet ediyoruz. Yaşar Kemal’in edebiyatımıza ve kültürümüze olan katkılarını bir kez daha anmak ve onu gelecek nesillere aktarmak için düzenlenen bu özel etkinlikte sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Yaşar Kemal’in edebiyatının ve düşüncelerinin ışığında, Türkiye’nin edebiyat dünyasında unutulmaz bir geceye imza atacağımız bu etkinlikte buluşmak üzere.