Yeni Çeşme Gazetesi yayın hayatına veda etti: Aydın Korkmaz’ın 34 yıllık mücadelesi son buldu

Yeni Çeşme Gazetesi, 34 yıl süren yayın hayatına, ekonomik zorluklar nedeniyle son verdi. Gazetenin kurucusu ve başyazarı Aydın Korkmaz, bu sürecin zorluğunu, son sayının kapağında paylaştığı duygusal mesajla dile getirdi. Korkmaz, gazetenin 975. sayısında, “ELVEDA ÇEŞME! ELVEDA! DEMEK Kİ BU KADARMIŞ YAYIN HAYATINA SON!” sözleriyle vedasını açıkladı.

Veda mesajının tam metni

“90 yılında büyük bir özgüvenle MERHABA diye başlamıştık. Gülenler alay edenler olmuştu. Biz o merhabamızdan hiç vazgeçmedik. Her hafta gazetemiz genç namuslu hünlerli ellerde dağıtılıyordu. Kurşun harflerle tek tek diziliyordu. Sallama pedalıe basılıyordu. Sonra Masalya geçtik. Sonra ofsete. Dijital baskı son yıllardadır.

Mahkemelere en fazla yargılanan bendim. Sorun gazete. DGM’de mahkum oldum. Gazeteyi bir şekilde sürdürdüm de Urla Cezaevine girdim. Af çıktı da dört yıl yasaklı idim. Dört yıl sonra TKP avlayığı olabil bir süre işi idare etmiştik de terör çıkarmakta zorlandım ama başardım. Başta yazdıkları diş üzerine reklamlar. Destek süperdi ama bir yerde karşı. sadece pandemi değil ekonomik durum da katkıyı zorluyordu. Gelişip bacak kemikle dayandı. Buraya, kadarıms demek ki. Baskı makinesi arıza yaptı. 25.000 TL. Sarı toner bitti. 10.000 TL. Nasıl çıkarşın bu işin altından. Kağıt fiyatlarını yazmıyorum. Dağıtım giderek saranı ona keza. Ha destek diyeceğim de. Esnafın hali meydanda. Yerel yönetimleri hiç saymıyorum. Ellerinde kazma kuyumuzu kazıyorlar. Resmi ilan merkezi iktidarın gudümün de bir zamanlar 7 adet sigortalı istiyorlardı. Yani kap tamamen kapalı idi.

Valahi ne mi yapacağım. Evimde oturup kitaplar okuyup yeni kitaplar yazmaya bakacağım.

Haa bir şey daha var; 34 yıl için de o kadar dostlar edindim ki, onları unutmam imkansız.

Hepsinin gönlümde ayrı bir yeri vardır. Kimisi iki bira alıp gelmiştir, kimisi ekonomik destek vermiştir zarf içerisinde de.

Hepsini saygı ile anıyorum.”

Yeni Çeşme Gazetesi’nin vedası, yerel basının karşılaştığı zorlukları ve ekonomik koşulların etkilerini bir kez daha gözler önüne serdi. Bu durum, yerel basının desteklenmesi ve korunması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Bir yanıt yazın

*