Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu söyleşi programı

Alaçatı Turizm Derneği ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) tarafından organize edilen “Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu”, 24-25-26 Mayıs 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu etkinlik, Türkiye’nin önde gelen sanatçılarını, yazarlarını ve akademisyenlerini ağırlayarak, fotoğrafçılık tutkunlarını bir araya getirecek.

Prof. Dr. Sezai Göksu: Alaçatı’da Vahşi Yaşam

Etkinliğin ilk gününde, Prof. Dr. Sezai Göksu, “Alaçatı’da Vahşi Yaşam; Gözlem, Kayıt, Fotoğraf” başlıklı konuşmasıyla vahşi yaşam fotoğrafçılığının inceliklerini paylaşacak. Göksu’nun sunumu, Alaçatı İmren Han Hotel’de 24 Mayıs Cuma günü saat 20:00’de gerçekleştirilecek. Vahşi yaşamın izlenmesi ve fotoğraflanması üzerine yapılacak bu söyleşi, doğa ve fotoğraf meraklıları için kaçırılmayacak bir fırsat.

Haluk Çobanoğlu: Fotoğrafların Anlamı

Aynı gün saat 21:00’de, Haluk Çobanoğlu, “Bu Fotoğrafları Neden Çekiyoruz?” başlıklı konuşmasıyla fotoğrafın felsefi boyutlarını irdeleyecek. Yazar ve akademisyen olan Çobanoğlu, fotoğrafın insan yaşamındaki yerine ve anlamına dair derinlemesine bir analiz sunacak.

Merih Akoğul: Karanlık Ara

25 Mayıs Cumartesi günü saat 20:00’de, sanatçı ve yazar Merih Akoğul, “Karanlık Ara” başlıklı sunumuyla fotoğrafçılığın sanatsal boyutlarını katılımcılarla paylaşacak. Akoğul’un yaratıcı bakış açısı ve deneyimleri, fotoğrafçılığın sanatsal yönünü keşfetmek isteyenler için ilham verici olacak.

Dr. Nilay İşlek: Görmenin Sanatı

Cumartesi akşamı saat 21:00’de Dr. Nilay İşlek, “Bak, Gör – Bekle Çek / Herkes Bakar, Kimler Görür?” başlıklı konuşmasıyla, görme ve algılamanın fotoğrafçılıktaki önemine değinecek. İşlek’in bu etkileyici sunumu, katılımcılara yeni bir bakış açısı kazandırmayı hedefliyor.

Prof. Dr. Emre İkizler: Fotoğraf ve Gelecek

26 Mayıs Pazar günü saat 13:30’da, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre İkizler, “Fotoğraf ve Gelecek” başlıklı konuşmasıyla, fotoğrafın gelecekteki rolü ve teknolojiyle olan ilişkisini ele alacak. İkizler’in sunumu, fotoğrafçılığın geleceğine dair önemli öngörüler sunacak.

Özcan Yurdalan: İklim Krizi ve Fotoğraf

Aynı gün saat 14:35’te, yazar ve fotoğrafçı Özcan Yurdalan, “İklim Krizi ve Fotoğraf” konulu söyleşisiyle iklim değişikliğinin fotoğrafçılıktaki yansımalarını tartışacak. Bu konuşma, fotoğrafçılığın çevresel sorunlara dikkat çekmedeki gücünü gözler önüne serecek.

Hüseyin Şalış: Günden Geceye

Pazar günü saat 16:00’da, eğitmen ve fotoğrafçı Hüseyin Şalış, “Günden Geceye” başlıklı sunumunda günün farklı saatlerinde çekilen fotoğrafların teknik ve estetik boyutlarını inceleyecek. Şalış’ın deneyimleri, katılımcılara ışığın ve zamanın fotoğrafa etkilerini keşfetme fırsatı sunacak.

Yusuf Tuvi: Vizörden Bir Yaşam Serüveni

Etkinliğin son konuşmacısı, saat 16:50’de sahne alacak olan fotoğraf sanatçısı Yusuf Tuvi olacak. “Vizörden Bir Yaşam Serüveni & FOG Grubu” başlıklı konuşmasıyla, yaşam ve fotoğrafçılık deneyimlerini paylaşacak olan Tuvi, katılımcılara unutulmaz anlar yaşatacak.

Alaçatı Fotoğrafçılar Maratonu, fotoğraf sanatına ilgi duyan herkesi ağırlayarak, bilgi ve deneyim paylaşımının merkezi olmayı hedefliyor. Etkinlik boyunca gerçekleştirilecek bu değerli söyleşiler, fotoğraf tutkunlarına ilham verecek ve yeni perspektifler kazandıracak. Siz de bu eşsiz etkinliğe katılarak, fotoğraf sanatının derinliklerinde bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

*