Hayatın Anlamı Kitap Projesi sezon kapanışını Çeşme Kalesi’nde gerçekleştirdi

Hayatın Anlamı Kitap Projesi, Çeşme Kaymakamlığı himayesinde, Çeşme’deki öğrenci ve öğretmenlere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla 7 Mart 2023 tarihinden bu yana yürütülüyor. Proje, kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak ve gençleri bilgiyle donatmak için birbirinden güzel ve nitelikli etkinliklerle dolu bir sezonu geride bıraktı.

Proje Koordinatörünün Değerlendirmesi

Proje Koordinatörü Arzu Güleryüz Maraşlı, tüm sezonu değerlendirdiği konuşmasında şunları belirtti: “Kitaplar uygarlığa yol gösteren ışıklardır. Uygarlık ve medeniyet seviyesine ulaşabilmek için okumaya, öğrenmeye, düşünüp sorgulamaya ihtiyacımız olduğu şu günlerde Hayatın Anlamı Kitap Projesi ailesi olarak yolumuzu aydınlatmada bir ışık olabilmek en önemli gayemizdir.”

Çeşme Kaymakamı’nın Konuşması

Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, projenin kapanışında yaptığı konuşmada ülkemizin birçok bölgesinde görev yaptığını belirterek şunları söyledi: “Güzel yurdumuzun pırlanta gibi insanlarının okuma alışkanlığının düşük olduğunu gördüm. Bu nedenle Hayatın Anlamı Kitap Projesi ile okuma seferberliğini başlattık. Türkiye yüzyılında daha fazla sorumluluğumuz var. Ülkemizin gelecek milenyumlarda gelişmiş, ekonomik, sosyal ve kültürel yönden tam bağımsız Türkiye olarak ilerleyebilmesi için elimizdeki insan hazinesini iyi yetiştirmemiz gerekiyor. Fikir adamlarına ihtiyacımız var ve bu ancak okumakla olabilir. Bu kapsamda eğitimcilerimize önemli bir görev düşüyor. Bu yıl çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak konusundaki sorumluluğu yerine getirdik ancak dur durak bilmeden çalışmaya devam edeceğiz. Gelecek yıl daha fazla öğrenci, veli ve öğretmenimize ulaşmayı temenni ediyoruz.”

Kapanış Programı ve Etkinlikler

İzmir Devlet Opera ve Bale sanatçılarının Çeşme Kalesi’nin muhteşem gün batımı manzarasında verdiği konser, kapanış programının en dikkat çekici etkinliklerinden biri oldu ve büyük beğeni topladı.

2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde en çok kitap okuyan öğrenciler ödüllendirildi ve projeye destek veren paydaşlara plaket takdim edildi.

Programa Katılım ve Destek

Programa; Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Belediye Başkanı Lal Denizli, Proje Koordinatörü Arzu Güleryüz Maraşlı, ilçe protokolü, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, odalar, turizmciler, yazarlar, sanatçılar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Geleceğe Yönelik Planlar

Projeye katılan ve destek veren herkesin katkılarıyla Hayatın Anlamı Kitap Projesi, gelecek yıl daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda daha fazla etkinlik, okuma seferberliği ve kitap okuma alışkanlığı kazandırma çalışmaları yapılacak.

Bir yanıt yazın

*