Bit ve sirke için kesin çözüm. Bit ve sirkelerden kurtulma yöntemi

Bit ve sirke

7’den 70’e herkesin saçlarında görülebilen bit problemleri, günlük hayatta büyük sıkıntılar yaratabiliyor. Ancak sanıldığının aksine bit problemi, sadece kirli saçlarda görülmüyor. Özellikle temiz saçlarda da bit problemi yaşanabiliyor. Bununla beraber bit yumurtası olarak bilinen sirkeler de saçların en büyük düşmanlarından biri. Ancak bu problemi kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere, bit ve sirkeler için neler yapabileceğinizi anlattık.

İzleyin: Bit ve sirke için kesin çözüm. Bit ve sirkelerden kurtulma yöntemi

Saçta neden sirke ve bit olur?

Bit sirkesi, küçük gri beyaz kabukçuklar olarak görülebilen bit yumurtalarıdır. Sirke olarak bilinen bit yumurtalarının büyüklükleri yaklaşık olarak 0,8 ile 1 mm arasındadır. Sirkeler saçlara sıkı sıkıya bağlanabilirler. Bu yüzden de fırçalamak veya silkelemek sureti ile sirkeleri saçlarınızdan atamazsanız. Bununla beraber 7 ile 10 arasında ise bu sirkeler, saç derisinde yaşamaya başlayan canlı parazitlere dönüşmektedir.

Bitler ise saç derisinde yaşayan ve kan emerek hayatta kalan böcek türleridir. Bitler asalak canlı türleridir. Bu yüzden yaşayabilmek için illa ki bir evlerinin olması gerekiyor. Tüylü hayvanlar veya insanlar ise bitler için mükemmel yaşam alanlarıdır.

Bitler nasıl temizlenir?

Gelelim bitlerin nasıl temizlenebileceğine. Yaşadığınız bit probleminden kurtulmak için bir doktora danışarak bit problemleri tedavisine başlayabilirsiniz. Doktorun sizin için vereceği ilaçları doğru bir şekilde kullanmak, saçlarınızdaki bitlerden arınmanıza neden olacaktır. Bununla beraber kimyasal saç şampuanları ve losyonlar ile birlikte de saç derinizdeki bitlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Bütün bunlar ile birlikte bitler için özel olarak hazırlanmış bit taraklarını da bu ilaçların yanında kullanırsanız, bitlerden çok daha kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Saçların bitlerden temizlenmesinde sadece saçın temizliği ve bakımı değil kalıcı neticeler elde edebilmek için saça teması olan taraklar, yastık kılıfları gibi bütün eşyalarınızın temizliğine özen ve önem göstermelisiniz. Yıkanamayan malzemeler için de kuru temizleme ya da kızgın ütü tercih edebilirsiniz.

Bit ve sirke
Bit ve sirke / Görsel Kaynak: cesmegazete.com

Saç sirkeleri için doğal çözümler

Saç sirkeleri için doğal çözümler sıklıkla tercih edilmekte. Özellikle zeytinyağı, saç sirkeleri ve bitler için oldukça etkili bir yöntemdir. Zeytinyağı antibakteriyel özellikler taşıdığı için bit ve sirkelerin oluşturduğu şiddetli kaşınmaların giderilmesini sağlamaktadır. Ancak zeytinyağı sadece kaşıntıyı gidermiyor. Zeytinyağının enfeksiyonları önleyici etkileri de bulunmaktadır. Bu yüzden de saç derisinde oluşabilecek enfeksiyonları da engellemkendir. Bütün bunlar ile beraber zeytinyağı, bitlerin sebep olduğu enflamasyon ile mücadele etmektedir.

Zeytinyağı dışında Hindistan cevizi yağı, sarımsak, elma sirkesi, vazelin ve aloe vera jeli saç sirkesinde doğal çözüm sağlayan ürünlerdir. Bu ürünler içerisinde özellikle elma sirkesi, bit temizliği için en etkili doğal yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmakatdır. Elma sirkesi diğer sirke türlerine nazaran tavsiye edilmektedir. Aloe veranın içeriğinde bulunan asit yoğunluğu da bit ve sirkelerin ölmesini sağladığı da bilinmektedir.

Saçlarda sirke ve bitler nasıl yayılmaktadır?

Saç bitleri ve sirkeleri, en çok okul ortamında yayılmaktadır. Okul ortamında çocukların sürekli olarak birbirleri ile yakın olması. saç bitlerinin bir kişiden başka bir kişiye geçmesinin çok kolay olmasını sağlıyor. Gözle görülmesi oldukça güç olan bit ve sirkeler, bulaşıcı olması bakımından da ciddiye alınması gereken bir canlı türüdür. Sirke ve bit fırça, tarak, yastık, şapka, eşarp, mont, kaban, atkı gibi şahsi eşyaların paylaşılması yolu ile yayılmakta olup, kişiden kişiye bulaşmaktadır. Ancak bitlerin en kolay bulaşma yolu ise saç temasıdır. Bu yüzden saçlarında bit olan biri ile çok fazla yakın temasa girmemiz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

*