Bremen’den Çeşme’ye büyük ilgi

Almanya’nın Bremen şehri ile İzmir uzun bir süredir kardeş şehir. Bu kardeşliğe iki yıl önce Bremen‘in en önemli ilçelerinden Osterholz belediyesiyle İzmir’in Gaziemir belediyesi de kardeş kentler anlaşması imzalayarak sınırları genişletmişlerdi.

Bremen Osterholz belediye başkanı Ulrich Schlüter tatil ve iş gezisi için Çeşme’yi tercih etti. Dünya kenti İzmir derneği (DİDER) Bremen başkanı Ali Eliş ve Bremen YK üyesi Dr.Derviş Balcı Bremen heyetine eşlik ettiler.

DIDER Almanya ve Türkiye mensupları Osterholz belediye başkanı Ulrich Schlüter onuruna dün Çeşme’de bir kokteyl verdiler, kokteyle çok sayıda alman ve Türk misafir ile birlikte Gaziemir eski belediye başkanı Halil Arda ve eşi Deniz Arda‘da katıldı.

Başkan Ulrich Schlüter toplantıda yaptığı konuşmada, DİDER’in aracı okuduğu kardeş şehir anlaşmasına kadar Türkiye hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadıklarını ancak gerek Breen ziyaretleri gerekse kendilerinin Türkiye ziyaretleri sonucu Türkiye’deki toplumun ne kadar gelişmiş olduğunu, Türkiye’ninde ne kadar gelişmiş olduğunu fark ettiklerini ve bu çerçevede bilhassa İzmir ve Çeşme ile ilişkileri daha da geliştireceklerini, bilhassa termal Turizm konusunda iş birliği yapacaklarını belirtti. Çeşme’ye yeni seçilen belediye başkanı Lal Denizli’yi içten kutladıklarınını bu çerçevede Çeşme belediyesi ile görüşmeler yapacaklarını belirten Ulrich Schlüter bilhassa termal turizm konusunda yoğun iş birliği öngördüklerini belirtti.

Gaziemir eski belediye başkanı Halil Arda da açmış oldukları bu yolda her iki şehrin çok büyük çıkarları olduğunu yeni yerel yönetimlerin bu irtibatı daha da geliştireceklerine inandığını belirtti.

DIDER Bremen başkanı Ali Eliş’de yıllardır yazlarını Çeşme’de ki yazlığında geçirdiğini belirterek, artık alman dostlarımız Çeşme ile buluşturmanın zamanı gelmiştir dedi.

DIDER Genel Başkanı Dr. Ahmet Güler’de Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını, Almanya ile Türkiye arasında çok daha yoğun ilişkiler başlamasının kaçınılmaz olacağını, bilhassa kardeş şehir Bremen ve İzmir çerçevesinde dernek olarak çok daha yoğun faaliyetler göstereceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

*