Çeşme Ilıca Plajı’nda jet ski ve şezlong krizi

Çeşme’nin en gözde plajlarından biri olan Ilıca Plajı, son dönemde yaşanan olaylarla gündemde. Plajın doğu ucunda yer alan bir otelin, plajın büyük bir bölümünü işgal ettiği iddiaları, halkın tepkisini çekmiş durumda.

Plajda Su Sporları ve İşgaller

Otelin, su sporları için kumsalın bir bölümünü ve denizi işgal ettiği, ayrıca kumsala şezlong ve şemsiyeler koyarak halkın kullanımını engellediği belirtiliyor. Bu durum, özellikle yerel halk ve plajın müdavimleri arasında büyük bir rahatsızlık yaratmış durumda. Otelin, plajın en ucundaki giriş bölgesini kapatarak localar yerleştirdiği de gelen şikayetler arasında.

Halktan Gelen Şikayetler

Plajı kullanmak isteyen halk, yaşanan bu durumdan oldukça rahatsız. Bir vatandaşın sosyal medyada paylaştığı şikayet mesajı, durumu net bir şekilde özetliyor:

“Herkese merhaba, bugün ailemle birlikte Ilıca Plajı’na geldik. Her zaman kano ile açıldığımız plajın doğu ucu (Tanay Tabiat Parkı tarafı) plajın ucundaki otel tarafından işgal edilmiş, çit çekilmiş, şezlong ve şemsiyelerle kapatılmış. Denizin bir bölümü jetskilerin çıkışı için ayrılmış. Kanomuzu yıkadığımız duşları kapatıp kendi kullanımlarına ayırmışlar. Bir de buradan denize girmek yasaktır diye uyarı levhası asılmış jetski bölgesine. Jetskiler denizin açıklarında kıyıya paralel bir şekilde hareket ediyor, biz kano yapıyoruz, insanlar yüzüyor, çok büyük bir risk olarak görüyorum bu kadar kalabalık bir plajda. Bir Ilıca kalmıştı tuvalet duş tesisi olan halk plajı, onu da oteller yemeye başladı. Bu uygulamayı durdurmak için ne yapabiliriz, bilgisi önerisi olan var mı?”

Yetkililere Çağrı

Yerel halk, yetkililerden bu duruma müdahale etmelerini ve halk plajının tekrar eski haline getirilmesini talep ediyor. Plajın herkesin kullanımına açık olması gerektiği, özel işletmelerin kamu alanlarını işgal ederek halkın hakkını gasp etmemesi gerektiği vurgulanıyor.