Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi’nde 2023-2024 mezuniyet coşkusu

Ege Üniversitesi (EÜ) Çeşme Turizm Fakültesi, 2023-2024 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni ile büyük bir heyecana sahne oldu. Bölge turizmine nitelikli mezunlar kazandıran ve sektöre önemli katkılar sağlayan fakültenin mezuniyet töreni, Fakülte Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Önemli İsimler ve Protokol Katılımı

Törene Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, EÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü, fakülte yönetimi, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü, ilçe protokolü, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Toplamda 97 öğrencinin mezun olduğu törende, fakülteye yüksek bağışlarda bulunan Altındağ-Shipley ailesine onur plaketi takdim edildi.

 

Turizm Diplomasisi ve Türkiye’nin Turizm Vizyonu

Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada “Turizm Diplomasisi” konusuna vurgu yaptı. Gültekin, “Çeşme Turizm Fakültesi olarak ‘Lider Ülke Türkiye’ ilkesine katkı sağlamaya gönülden bağlıyız. Eğitim-öğretim programlarımızı ve tüm uygulamalarımızı bu ilkeye göre planladık. Türkiye’nin turizm alanında dünya liderliğine ulaşmasında, turizm diplomasisi başta olmak üzere gastro turizm, sağlık turizmi, agro turizm gibi çeşitli turizm türlerinin ön plana çıkarılmasının önemi büyük” dedi. Ayrıca, Türkiye’nin dünya turizminin göz bebeği ve kalbi olduğuna dikkat çeken Gültekin, turizmi Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinde bir yumuşak güç olarak gördüklerini belirtti.

Bağışlarla Gelen Başarı

Son iki yılda fakültenin 2 milyon 300 bin dolar civarında bağış aldığını ifade eden Prof. Dr. Gültekin, “Aldığımız bağışlar ve Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’ın güçlü duruşu ile Çeşme Turizm Fakültesi şahlanışa geçti” dedi. Bu bağışların fakültenin gelişimine büyük katkı sağladığını belirten Gültekin, gelecekte daha büyük başarılar elde edeceklerinin altını çizdi.

Mezuniyet Töreninin Unutulmaz Anları

Törenin sonunda, fakülte birincisi Gülben Avcı, ikincisi Emine Aybüke Saygı ve üçüncüsü Şeyda Aydın’a plaketleri takdim edildi. Ayrıca, fakülteye en fazla bağışta bulunan Altındağ – Shipley ailesini temsilen Murat Yetkin Altındağ ve Feruzan Altındağ’a onur plaketi verildi.

Geleceğe Umutla Bakan Mezunlar

Mezuniyet töreninde sahneye çıkan öğrenciler, duygu dolu anlar yaşadı. Yeni mezunlar, aldıkları eğitimle turizm sektöründe başarılı bir kariyer yapma konusunda kararlılıklarını dile getirdiler. Akademisyenler ve aileleri de bu gurur anına ortak oldu.

Eğitim ve Sektör İş Birliği

EÜ Çeşme Turizm Fakültesi’nin sektöre kazandırdığı nitelikli mezunlar, bölge turizminin gelişmesine katkıda bulunurken, fakültenin iş dünyası ile kurduğu güçlü iş birliği de dikkat çekiyor. Öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe dökebildikleri uygulama otelleri ve staj imkanları, mezuniyet sonrası istihdam oranını artırıyor.

Sonuç ve Gelecek Vizyonu

EÜ Çeşme Turizm Fakültesi, mezuniyet töreni ile bir dönemi kapatırken, yeni dönemde daha büyük hedeflere ulaşmayı amaçlıyor. Türkiye’nin turizm alanında lider ülke olması yolunda, fakültenin misyonu ve vizyonu doğrultusunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edeceği belirtildi.

Bu coşkulu mezuniyet töreni, Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi’nin sektöre kazandırdığı değerli mezunlarla, Türkiye turizmine olan katkılarını artırarak devam edeceğinin en büyük göstergesi oldu.

Bir yanıt yazın

*