Hayatın Anlamı Kitap Projesi’nin bu ayki yazar konuğu Salim Kadıbeşegil oldu

Salim Kadıbeşegil

Çeşme Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen ve Arzu Güleryüz Maraşlı koordinatörlüğünde ilerleyen “Hayatın Anlamı Kitap” projesi, edebiyat ve okuma kültürüne olan katkılarıyla dikkat çekiyor. Bu projenin son etkinliği, birçok edebiyatseverin merakla beklediği bir konukla gerçekleşti: Salim Kadıbeşegil.

Salim Kadıbeşegil’in Edebi Yolculuğu

İletişim alanında sahip olduğu 45 yıllık tecrübesiyle Salim Kadıbeşegil, hem bu alanda hem de edebiyatta derin izler bıraktı. On bir eserle okuyucusunun karşısına çıkan Kadıbeşegil, son olarak “Ahlâkı ve Gezegeni Tükettik Gelmez Yola Gidiyoruz, 2023” isimli kitabıyla adından sıkça söz ettiriyor.

Salim Kadıbeşegil
Salim Kadıbeşegil

Etkinlikte Öne Çıkanlar

The Stay Otel’in ev sahipliğindeki bu özel etkinlikte Salim Kadıbeşegil, tüm kitaplarını kısaca tanıttı. Özellikle son kitabında ele aldığı konular, günümüz dünyasının karşı karşıya olduğu sorunlara dikkat çekiyor. İklim krizi, doğal afetler, savaşlar ve daha birçok konu, Kadıbeşegil’in kaleminden çıkan satırlarda yer buldu. İnsanlık olarak doğru yolda olmadığımızı, bu konuda bir şeylerin değişmesi gerektiğini vurgulayan yazar, etkinlikte derin izler bıraktı.

Etkinlikteki Sürprizler

Etkinlik sonunda Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı’nın plaket takdimi, Arzu Güleryüz Maraşlı’nın çiçek sunumu ve ahilik haftasındaki tekrar buluşma önerisi, geceye farklı bir boyut kazandırdı. The Stay Otel’in sunduğu ikramlar ve Salim Kadıbeşegil’in okurlarına özel imza seansıyla etkinlik son buldu.

Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşl ve Salim Kadıbeşegil
Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşl ve Salim Kadıbeşegil

Maraşlı’nın Ahilik Felsefesi Vurgusu

Mehmet Maraşlı, etkinlikte yaptığı konuşmada Salim Kadıbeşegil’in kitaplarında yer verdiği ahilik felsefesine değindi. Osmanlı’nın kuruluş yıllarında toplumsal yaşamın bir parçası olan bu felsefenin, esnaf arasında yaşatılması gerektiğini vurguladı. Maraşlı, Çeşme ve Alaçatı’dan bu konuda güzel örneklerin çıkacağına inanıyor.

Salim Kadıbeşegil Kimdir?

1954 Ankara doğumlu olan Salim Kadıbeşegil, 1977 yılında Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Profesyonel iş yaşamına 1975 yılında önce Demokrat İzmir daha sonra da Günaydın gazetelerinde muhabirlik ve sayfa sekreterliği ile başlayan Kadıbeşegil, 1978’de Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nda Basın Müşaviri olarak görev yaptı. 1979-1981 yılları arasında Washington D.C.’de Türkiye Büyükelçiliği Basın Müşavirliği’nde Basın Ataşe Yardımcısı statüsünde “diplomat” olarak çalıştı. 1982 yılında Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yapan Kadıbeşegil, 1984 yılında İzmir Turyağ/Henkel’de Halkla İlişkiler Müdürü ve Pazarlama Koordinatörlüğü görevini bir arada sürdürdükten sonra 1988 yılında, Alman Hipp-Werk şirketinin bir ortaklık yatırımı olan Hippsan’da Genel Müdür olarak görev yaptı. 1990 yılında stratejik iletişim ve halkla ilişkiler alanlarında faaliyet gösteren kendi şirketi ORSA’yı kuran Kadıbeşegil, halen Kurumsal İtibar Yönetimi ve Stratejik İletişim Yönetimi alanında hizmet veren bu şirketin Kurucu Başkanı olarak görev yapıyor. Stratejik İletişim Yönetimi alanında akademik ve profesyonel birikimi ve yüksek referansları bulunan Kadıbeşegil, Kurumsal İtibar Yönetimi kavramının ülkemizde tanınması ve yer etmesine öncülük etti. Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası İletişim Danışmanları Birliği, ICCO’da ülkemizi 1999-2004 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyesi olarak temsil eden Kadıbeşegil, Capital Dergisi’nin “En Beğenilen Şirketler” ve “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” araştırma projelerine danışmanlık verdi.. Kadıbeşegil 2001-2011 yılları arasında merkezi New York’ta bulunan “The Reputation Institute”un Türkiye temsilciliğini yürüttü. Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği ve Buğday Ekolojik Dönüşüm Derneği ve Türkiye Bilim Merkezi Vakfı Yönetim Kurulu üyeliklerinde aktif görevlerde bulundu. Temsil ettiği ORSA Stratejik İletişim Danışmanlığı aynı zamanda Global Reporting Initiative ‘in ülkemizdeki ilk üyelerindendir.

Bir yanıt yazın

*