Alaçatı / DENEYİM NOKTASI’nda hijyen ve mutfak eğitimleri

Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Fadıloğlu

Günümüzde HORECA sektörü, sürekli gelişen ve yenilenen bir alan olarak ön plana çıkıyor. Bu dinamik sektörde yer alan işletmeler için hijyen ve mutfak eğitimleri büyük önem taşıyor.

Gıda Hijyeni Eğitimi: Sağlıklı Mutfakların Temeli

Prof. Dr. Seda Genç tarafından verilecek olan “Gıda Hijyeni” eğitimi, 4 Ocak 2024 tarihinde gerçekleşecek. Saat 10.00 ile 12.00 arasında düzenlenecek bu eğitim, mutfak profesyonellerine gıda güvenliği konusunda derinlemesine bilgiler sunacak. Gıda hijyeninin temel prensipleri, güvenli gıda saklama yöntemleri ve mutfak hijyeninin önemi gibi konular işlenecek.

Prof. Dr. Seda Genç
Prof. Dr. Seda Genç

Prof. Dr. Seda Genç kimdir?

Prof. Dr. Seda Genç, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, sırasıyla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Yeditepe Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlamıştır. Doktora eğitimi sonrasında British Council bursiyeri olarak gittiği Reading Üniversitesi (UK), Gıda ve Beslenme Bilimleri Bölümü’nde araştırmalarına devam etmiştir. Halen, Yaşar Üniversitesi, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde öğretim üyesi olup aynı zamanda bölüm başkanlığı görevini yürütmektedir. Başlıca çalışma konuları sürdürülebilir gıda üretim süreçleri, yöresel gıdalar, Akdeniz Mutfağı ve beslenmesidir.

Gıdaların Muhafaza Teknikleri: Uzun Süreli Tazelik

Aynı günün ikinci yarısında, Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Fadıloğlu’nun “Gıdaların Muhafaza Teknikleri” eğitimi düzenlenecek. Saat 13.30 ile 15.30 arasında gerçekleşecek bu eğitimde, gıdaların doğru şekilde saklanması ve bozulmadan uzun süre taze kalmasını sağlayacak yöntemler ele alınacak.

Dr. Öğr. Üyesi Ezgi Fadıloğlu kimdir?

Dr. Öğr. Üyesi Eylem Ezgi Fadıloğlu-Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü´nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Gıda Teknolojisi Anabilim Dalı Et Teknolojisi Bilim Dalı´nda Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini tamamlamıştır. Yaşar Holding’e bağlı gıda üretim işletmesinde Toplam Kalite ve Ar&Ge Departmanında yaklaşık 10 yıl çalışmıştır. 2012 yılında Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü´nde tam zamanlı Öğretim Görevlisi Dr. olarak ve Gıda İşleme Bölümü Program Sorumlusu olarak başladığı görevini Mart 2017 tarihine kadar sürdürmüştür. Bu tarihten itibaren Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görevini sürdürmektedir. 2022 yılından itibaren ise Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdür Yardımcılığı’nı yürütmektedir. Uzmanlık alanları fonksiyonel ve yenilikçi gıdalar ve üretim teknolojileri, fonksiyonel et ürünleri, aquakültür, yenilebilir film ve kaplamalardır.

Mutfak Yönetimi: Etkili ve Verimli Yönetim İçin İpuçları

11 Ocak 2024 tarihinde, Dr. Öğr. Üyesi Duygu Çelebi Türkmen’in “Mutfak Yönetimi” eğitimi planlanıyor. Saat 10.00’dan 12.00’ye kadar sürecek bu eğitimde, mutfak yönetiminin incelikleri, etkili personel yönetimi ve maliyet kontrolü gibi konular üzerinde durulacak.

Dr. Öğr. Üyesi Duygu Çelebi Türkmen kimdir?

Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde Lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Yaşar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini, 2015 yılında tamamlamıştır. Doktor unvanını ise Yaşar Üniversitesi İşletme Anabilim Dalı’nda Gastronomide Sosyal Girişimcilik konusunda yaptığı tez çalışması ile almıştır. 2014 yılında, Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde, Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik görevine, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde tam zamanlı Doktor Öğretim Üyesi olarak devam etmektedir. Temel ilgi alanları arasında; destinasyon pazarlaması, hizmet pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, turizm, turizm pazarlaması, gastronomi, gastronomi turizmi ve sosyal girişimcilik ile ilgili konular bulunmaktadır.

Kesim Teknikleri: Ustalık Gerektiren Bir Sanat

Aynı günün öğleden sonrasında, Ar.Gör. Duygu Çetinkaya tarafından verilecek “Kesim Teknikleri” eğitimi gerçekleşecek. Saat 13.30’dan 15.30’a kadar sürecek bu oturumda, profesyonel mutfaklarda kullanılan kesim teknikleri ve bu tekniklerin yemek kalitesine etkileri anlatılacak.

Eğitim Yeri ve Kayıt Bilgileri

Tüm bu değerli eğitimler, Alaçatı’da bulunan Deneyim Noktası’nda gerçekleştirilecek. Katılım için [email protected] adresine e-posta yoluyla kayıt yaptırabilirsiniz.

Sonuç

HORECA sektöründe faaliyet gösteren her işletme için bu eğitimler, sektörde bir adım öne çıkmak ve rekabet avantajı sağlamak adına büyük bir fırsat. Profesyonel mutfaklarınızı daha hijyenik, verimli ve kaliteli hale getirecek bu eğitimlere katılarak, hem bilgi birikiminizi artırabilir hem de müşteri memnuniyetini maksimize edebilirsiniz.