Beslenme çantaları boş kalmayacak

İzmir sosyal yardım projeleriyle adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle son yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım projeleri arasında dikkat çeken bir proje var: Beslenme Çantası Desteği.

Beslenme Çantası Desteği

Geçen yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi, eğitime devam eden ilkokul ve ortaokul öğrencileri için bir beslenme çantası desteği başlattı. Bu destek kapsamında, beslenme çantaları boş şekilde okula gitmek zorunda kalan 62 bin 745 ilkokul ve ortaokul öğrencisine kuru üzüm, kavrulmuş fındık ve yaş meyve gibi besin maddeleri sağlandı. Bu hamle, hem öğrencilerin daha sağlıklı beslenmelerini teşvik etti, hem de ailelerin ekonomik yükünü hafifletti.

Gıda Cüzdanı Uygulaması

Bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu başarılı projeyi bir adım öteye taşıyarak İzmir Şehir Kartı aracılığıyla “gıda cüzdanı” uygulamasını hayata geçirdi. Sosyal yardım alan ailelerin İzmir Şehir Kartlarına beslenme çantası desteği artık nakit olarak yükleniyor. Bu sayede aileler, anlaşmalı bakkal ve marketlerden alışveriş yapma özgürlüğüne sahip olacak. Bu, ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yapabilmelerini sağlar ve beslenme çantası içeriğinin daha çeşitli ve dengeli olmasına olanak tanır.

İzmir Şehir Kart
İzmir Şehir Kart

Destek Miktarı ve Kapsamı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu yeni uygulamasının ilk etabında, 20 bin öğrencinin beslenme çantasına 1000 TL’lik destek sağlanacak. Bu destek, öğrencilerin daha dengeli ve sağlıklı beslenmelerine katkıda bulunacak ve aynı zamanda ailelerin ekonomik yükünü hafifletecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin beslenme çantası desteği, öğrencilerin eğitim hayatlarında daha sağlıklı beslenmelerini teşvik eden, ailelerin ekonomik yükünü hafifleten ve toplumun genel sağlığına katkıda bulunan bir proje olarak dikkat çekiyor. Bu tür sosyal yardım projelerinin, özellikle eğitim çağındaki çocuklar için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu ve benzeri projelerle şehirde yaşayan her bireye dokunmayı hedeflediğini ve bu hedef doğrultusunda başarılı adımlar attığını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

*