Çeşme’nin Gücücek Koyu hakkında Biva Yatırım’dan açıklama: Kamuya ait ve öyle kalacak

Çeşme’nin Gücücek Koyu’nda hayata geçirilmek istenen projeye ilişkin, Biva Yatırım’dan gelen eleştirilere yanıt olarak bir açıklama yayınlandı.

Proje Hakkında Gelen Eleştiriler:

Biva Yatırım, geçtiğimiz günlerde Çeşme Gücücek Koyu’nda denize sıfır bir parselde inşa edilecek olan rezidans projesi hakkında eleştirilere cevap verdi. Açıklamada, koyun birçok yazlık villa sahibinin aileleri ve günübirlik gelen yüzlerce kişi için sezon boyunca ev sahipliği yaptığı, bu alanın kamuya ait olduğu ve bu şekilde kalacağı vurgulandı. Şirketin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Plajın özelleştirilmesi veya kapatılması gibi bir niyetimiz yoktur. Projemiz kapsamında bu tür adımlar atılmayacaktır.”

Açıklamanın Tam Metni:

“Son zamanlarda çeşitli medya kuruluşları ve sosyal medya platformlarında, Biva Yatırım’ın da adının anıldığı, İzmir Çeşme Ovacık Gücücek Koyu’nun özel plaj statüsüne getirileceği ile ilgili asılsız bilgiler yer almaktadır. Anayasamızın 43. maddesi ve 7121 sayılı Kıyı Kanunu’na göre, ‘Kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır ve kıyılardan yararlanmada kamu yararı önceliklidir.’ Bu kanuna göre, plajların herhangi bir firma veya kuruluş tarafından halkın kullanımına engellenmesi mümkün değildir. Bu konu Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin garantisi ve koruması altındadır.

Çeşme Ovacık’ta bulunan Gücücek Koyu, yaklaşık dokuz ayrı yazlık sitenin yer aldığı bir bölgedir. Koy yüzden fazla yazlık villa sahibinin ailelerine ve günübirlik gelen yüzlerce kişiye her sezon ev sahipliği yapmaktadır. Kamuya aittir ve bu şekilde kalacaktır.

Sözü geçen haberlerde bahsedildiği gibi plajın özelleştirilmesi veya kapatılması gibi bir niyetimiz yoktur. Bu konuda Gücücek Koyu’nun kapatılması veya özelleştirilmesi gibi bir durumla karşılaşılması halinde, çevre halkıyla aynı mağduriyeti yaşayacağımızdan, Çeşme çevre platformlarıyla birlikte hareket edeceğimizi kamuoyuyla paylaşmak isteriz.”

Bir yanıt yazın

*