İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden öğrencilere 6 bin TL destek. Başvurular yarın başlıyor

2023-2024 eğitim-öğretim dönemi için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üniversite öğrencilerine sağlanan desteğin miktarı açıklandı. Bu yıl, İzmir’de yaşayan ailelere sahip ve maddi yardıma muhtaç olan 10 bin öğrenciye toplamda 60 milyon liralık destek sağlanacak.

Büyükşehir’den Öğrencilere Artan Destek

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eğitimde fırsat eşitliği ilkesini benimsemesi sonucu, üniversite öğrencilerine verilen destek her geçen yıl artıyor. Özellikle mevcut ekonomik krizin derinleştiği bu dönemde, belediye, gençlere sunulan maddi desteği %50 oranında artırarak devam ettirme kararı alındı.

2023-2024 eğitim-öğretim dönemi kapsamında İzmir’de yaşayan ailelere sahip ve ekonomik sıkıntı içerisinde olan 10 bin ön lisans ve lisans öğrencisine her ay 750 lira verilerek, 8 ay süresince toplam 6 bin liralık maddi yardımda bulunulacak. Bu sayede bu eğitim sezonunda üniversite öğrencilerine sağlanan toplam destek miktarı 60 milyon liraya ulaşmış olacak.

Soyer: Gençlerin Yanındayız

Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, geleceğin gençlerin elinde olduğunu vurgulayarak, gençlerin toplumun her alanında aktif rol alması gerektiğini belirtti. İki yıl içerisinde 13 binden fazla öğrenciye toplam 50 milyon liralık eğitim desteği sağlayarak, yeni dönemde de 60 milyon liralık bir burs desteği sunulacak.

Öğrencilere yönelik diğer projeler arasında Bornova ve Çiğli’de ücretsiz çamaşır yıkama hizmeti, Taşıyıcı adında ücretsiz nakliye desteği ve 6 farklı noktada kurulan Çorba Durağı yer alıyor. Bu projelerle sadece maddi değil, aynı zamanda sosyal desteklerle de öğrencilerin yanında olduklarını gösteriyor.

Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Eğitim desteği için başvuruların başlangıç tarihi 15 Eylül olarak belirlendi. Başvurular sadece ve sadece bizizmir.com sitesi üzerinden yapılacak. Belirlenen 10 bin öğrenci için sağlanacak eğitim desteğinin ilk üç aylık kısmı Aralık ayında verilecek, geri kalan kısmı 2024 yılı içerisinde öğrencilere teslim edilecek.

“İzmir Gençlere Kucak Açıyor” Projesi

Yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte, “İzmir Gençlere Kucak Açıyor” projesi de devam ediyor. Bu proje, maddi destek sağlamak ve evlerini öğrencilere açmak isteyen İzmirli vatandaşları üniversite öğrencileriyle buluşturmayı amaçlıyor. Eğitim desteği veya barınma ihtiyacı için evini ya da evinin bir odasını açmak isteyen vatandaşlar, bu projeye bizizmir.com internet sitesi üzerinden katılım sağlayabilecekler.

Bir yanıt yazın

*