Kök hücre bağışında lösemiye umut ol! 12 Kasım Pazar günü Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda

Lösemiyle mücadele eden çocuklarımız için umut ışığı olabilecek en önemli haftalardan biri olan Lösemili Çocuklar Haftası’nda kök hücre bağışının kritik önemi bir kez daha gündeme taşınıyor. Bu hafta vesilesiyle düzenlenecek olan etkinlikler, kök hücre bağışının hayat kurtarıcı etkisine ve bu konuda toplumsal bilincin artırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kök hücre bağışı, lösemi başta olmak üzere kan kanserleri ve diğer kan hastalıklarıyla savaşta hayati bir rol oynamaktadır. Bağışlanan kök hücreler, hastalar için yeni bir yaşam şansı ve iyileşme umudu anlamına gelmektedir. Bu bağışlar sayesinde, pek çok hasta için tedavi olanağı ve sağlıklı bir gelecek mümkün hale gelmektedir.

Etkinlik Takvimi ve Program Detayları

11 Kasım Pazar: Bilgi ve Farkındalık Söyleşileri

11:00-12:00 saatleri arasında Aya Haralambos Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Doç. Dr. Semih Başcı’nın “Löseminin Farkında Ol” başlıklı söyleşisiyle, lösemi hastalığı hakkında derinlemesine bilgiler verilecek ve farkındalık oluşturulacak.

12:00-12:30 saatleri arasında ise, kan bağışı ve bu alandaki gelişmeler üzerine Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Tolgahan Korkmaz ile önemli bir söyleşi gerçekleştirilecek.

12:30-13:00 saatlerinde Kök Hücre Kazanım Uzmanı Burak Kemal Tarhan ile kök hücre bağışı ve bu bağışın hastalar üzerindeki mucizevi etkileri üzerine bir söyleşi düzenlenecek.

13:15-13:45 Lösemi Farkındalık Yürüyüşü

Farkındalık yürüyüşü, Çeşme Mehmetçi Parkı’ndan başlayarak, Çeşme Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürecek. Bu yürüyüşle hem hastalığa dikkat çekilecek hem de kök hücre bağışının önemi vurgulanacak.

13:00-16:00 Kızılay Kök Hücre Bağış Standı

Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda kurulacak olan Kızılay Kök Hücre Bağış Standı’nda, bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız için bilgilendirme ve bağış imkanı sunulacak. Kök hücre bağışı yaparak bir hayata dokunmak isteyen herkes, bu standı ziyaret edebilir ve bağışta bulunabilir.

Lösemili Çocuklar Haftası, sadece bir hafta ile sınırlı kalmayıp, kök hücre bağışının önemini yıl boyunca hatırlatmaya devam etmeli. Her bir bağış, bir hayatı kurtarabilir ve bu haftanın getirdiği farkındalık, umarız ki uzun vadede kök hücre bağışı konusunda sürekli bir hareket oluşturur