Çeşme Ayayorgi’de denize ulaşımı duvar ile kapattılar

Ayayorgi Çeşme’nin en güzel koyu. Ancak burası normal halka kapalı. Ayayorgi koyuna inen tüm yollar birtakım işletmeler özel mülk sahipleri tarafından kapatılmış, duvar örülmüş durumda.

Denize vasıtaların inebileceği tek belediye yolunu da bir Beach Club büyük bir duvar örerek kapattı, halkın denize ulaşımı tamamen engellendi. Eskiden halka açık olan bu küçük kumsal alan Paparazzi mülk sahibinin kiracısı tarafından tamamen işletmeye dahil edildi, kıyı işgal edildi.

 

Ayayorgi’deki diğer Beach Club’lerde de durum farklı değil. Denizin içine rıhtımlar, yüzer iskeleler inşa edilmiş, deniz locaları yapılmış, sadece kıyı değil deniz de işgal edilmiş durumda. Bu klüplere giriş ücreti en az bin TL’den başlıyor. İçerde yine harcama alt sınırı şartı konulmuş. Yani buralara bir ailenin gitmesi aylık maaşa denk gelebilir.

Çeşme Yarımada Çevre Derneği Çeşme’de turizme karşı olmadıklarını belirterek, her şeyin kanun çerçevesinde olmasının gerektiği vurgulayarak, tüm resmi makamlara devreye girmeleri için çağrı yaptı; Devletin halkın denizini, plajını işgal ederek normal halkı buraya sokmayan ses ve çevre kirliliği yaratan bu işletmelerin hukuksuz işlemlerine dur denilmesini istedi. Her gün milyonlarca ciro yapan bu işletmelerin ne kadar vergi ödediklerinin sorgulanmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

*