Çeşme Gücücek Koyu’ndaki inşaat hazırlıkları protesto edildi

Yoğun bir kalabalığın katıldığı protesto eyleminde, halk ve doğa savunucuları deniz kıyısına yapılmak istenen ve henüz var olmayan bir binayı satmaya çalışan firmayı şiddetle protesto etti.

Kıyıları savunmak için koyda el ele insan kordonu oluşturuldu, “Halk koyları ranta kurban etmeyeceğiz, denizimizi üç beş tane müteahhite kaptırmayacağız!” diye sloganlar atıldı.

Gücücek Koyu Koruma Derneği Başkanı Av. Seher Gacar yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Rant için, para için doğaya kıymayı kendilerine hak gören vicdan yoksunları durmadıkça biz de durmayacağız. Birlikte olmaya, dayanışmaya, doğayı savunmaya, Gücüceği korumaya devam edeceğiz…”

Geçen yaz yapılan eylemler sonucunda Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı, Gücücek Koyunu bakanlığın 5 yıldızlı halk plajları kapsamına dahil ederek Turizm Bakanlığı’na tahsis etmişti.

Ancak BIVAQUA isimli bir şirket, hiçbir resmi izni olmamasına rağmen 1+1 konutlardan oluşan rezidans projesinin lansmanını yaparak satışa başlamış ve satışlarını hâlâ sürdürüyor. Proje alanı doğal sit alanı, tarım arazisi ve imar planı kapsamında değil. Şirket, bütün bu yasaklara rağmen halka konut satışı yapıyor. Kime güveniyor bunlar?

Çeşme Yarımada Çevre Derneği Başkanı Ahmet Güler ise Çeşme ve yarım adanın Türkiye’de henüz ranta %100 kurban olmamış ender bölgelerinden birisi olduğunu, Türkiye’nin tüm rantçı, betoncu, vahşi sermaye ve haramilerin gözünü Çeşme Yarımadası’na diktiğini, İstanbul’dan sonra en büyük rantı burada elde edebilecekleri umuduyla Çeşme’yi talan etmeye çalıştıklarını söyleyerek Çeşme’nin beton ve ranta kurban edilmemesi için on yıldır mücadele sürdürdüklerini ve bu mücadeleyi devam ettireceklerini belirtti. Güler, çevrecilere karşı “her şeye karşı” diyerek marjinalleştirmeye çalışanları eleştirdi. “Doğal yaşamı savunan, anayasanın verdiği haklar çerçevesinde temiz bir ortamda yaşamak isteyen ve bu isteğini dışa vuran herkes çevrecidir. Maalesef ülkemizde hukuk çok ağır işliyor, bu nedenle çevre mücadelesi için halkın birleşmesi ve kendi değerlerine sahip çıkması gerekiyor. Halk çıktığı zaman karşısında hiçbir güç duramaz. Gücücek Koyu’nda da on yıldır koruma mücadelesi verilmektedir ve gelecekte de verilecektir. Bize vatan haini diyenler, bu memleketi ona buna peşkeş çekenlerdir; bu memleketi korumaya çalışanlar vatan haini değil, vatanseverlerdir. Kıyılar halkındır.”