Çeşme’de yaz sezonuna hazırlık için altyapı çalışmaları sürüyor

Çeşme, yaz sezonuna altyapı yatırımları ile hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU Genel Müdürlüğü, özellikle yaz aylarında nüfusun katlanarak arttığı bu turistik beldede, altyapı sorunlarını çözmek için kolları sıvadı. İlçenin kanalizasyon ve su şebeke hatları baştan aşağı yenilenirken, vatandaşların yaz dönemini sorunsuz geçirebilmesi için yoğun bir çalışma temposu içerisinde.

Yenilenen Kanalizasyon Hatları ve İçme Suyu Şebekesi

Çeşme’nin ihtiyaç duyduğu altyapı yatırımları kapsamında, ekonomik ömrünü tamamlamış kanalizasyon hatlarının yenilenmesine öncelik veriliyor. Aynı zamanda, ilçenin dört bir yanında kanal ve ızgara temizlikleri de gerçekleştiriliyor. Bu çalışmaların yanı sıra, 18 kilometre uzunluğundaki yeni içme suyu şebeke hattı imalatı da başlatıldı. Böylece Çeşme’nin yaz aylarında yaşadığı su sıkıntısına kalıcı çözümler sunuluyor.

Mahalle Bazında Yürütülen Çalışmalar

İZSU ekipleri, özellikle 16 Eylül Mahallesi gibi ana arterlerde, 1300 metrelik mecra kanal yenileme çalışması yürütüyor. Bu kapsamda, atık su hatlarının yanı sıra su branşman hattı olmayan bölgelere de yeni su iletim hatları döşeniyor. Boyalık Mahallesi’nde ise vatandaşların özel arazisinden geçirilen eski kanalizasyon hattı, yeni ve daha uygun bir güzergaha taşınarak yenileniyor.

Dört Bir Koldan Sürdürülen Çalışmalar

İZSU Çeşme Teknik Birimi Amiri Turgay Toksoy, Çeşme’de yürütülen altyapı çalışmalarına ilişkin, “İlçemizi yaz aylarındaki yoğun nüfus artışına hazırlık amacıyla, 16 Eylül, Dalyan, Boyalık ve Ovacık Mahalleleri başta olmak üzere, çeşitli altyapı çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Kanalizasyon hatlarının yenilenmesi, temizlik çalışmaları ve yeni yerleşim yerlerine su iletim hatlarının döşenmesi gibi geniş çaplı projelerimizle Çeşme’yi daha yaşanabilir bir yer haline getirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu çalışmaların temel amacı, Çeşme’de yaşayan vatandaşlara ve yaz aylarında bölgeyi ziyaret eden turistlere daha konforlu ve sağlıklı bir yaşam alanı sunmak. İZSU’nun özverili çalışmaları sayesinde, Çeşme’nin altyapı sorunları çözüme kavuşturulurken, ilçenin turizm potansiyelini daha da artırması bekleniyor. Bu yatırımlarla birlikte, Çeşme yaz dönemine hazır hale geliyor, böylece hem yerel halk hem de turistler için unutulmaz bir yaz sezonu vaat ediliyor.

Bir yanıt yazın

*