Sunay Akın Söyleşisi: 24 Eylül’de Çeşme Festivali’nde sizi bekliyor

Sunay Akın

24 Eylül Pazar günü, ajandanızda işaretlemeyi unutmayın. Çünkü Aya Haralambos Kültür Merkezi, siz değerli Çeşme halkını, deneyimli ve sevilen şair, yazar ve gazeteci Sunay Akın’ın özel bir söyleşisine davet ediyor. Bu etkinlik, Akdeniz’in sıcak esintileriyle şekillenen Çeşme Festivali’nin doruk noktası olacak.

Sunay Akın
Sunay Akın

Sunay Akın Kimdir?

Kişisel Hayatı ve Eğitimi

Sunay Akın, 12 Eylül 1962 tarihinde Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon şehrinin Ortahisar ilçesinde dünyaya geldi. Ancak ailesi, ona daha iyi bir eğitim fırsatı sunabilmek adına, Akın’ın henüz 10 yaşında olmasına rağmen İstanbul’a taşınma kararı aldı. İstanbul’daki lise eğitimini, prestijli okullardan biri olan İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde tamamladı. Akın, üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nde aldı ve bu bölümden başarılı bir şekilde mezun oldu.

Şiir Hayatı ve Başarıları

Çocukluk yıllarından itibaren şiire olan ilgisiyle dikkat çeken Sunay Akın, ilk şiirini yedi yaşında yazdı. İlk profesyonel şiir kitabını 1989 yılında “Makiler” adı altında yayımladı. Bu kitabın adını ünlü şair Cemal Süreya koymuştur. Akın’ın “Antik Acılar”, “Kaza Süsü” ve “62 Tavşanı” gibi birçok değerli eseri bulunmaktadır.

Sunay Akın, şairliğiyle birçok ödül kazandı. 1987’de “Noktalı Virgül” adlı dosyasıyla Halil Kocagöz Şiir Ödülü’nün sahibi oldu. 1990 yılında da Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nü kazandı.

Akademik ve Tiyatro Kariyeri

Akademik alanda da başarılı bir kariyere sahip olan Akın, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Aynı zamanda Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde 5 yıl boyunca hem eğitmenlik yaptı hem de eğitim aldı.

Oyuncak Müzesi ve Diğer Girişimleri

Sunay Akın, 23 Nisan 2005’te İstanbul Oyuncak Müzesi’ni kurarak, oyuncak koleksiyonunu herkesle paylaşma fırsatı buldu. Bu müze, Türkiye’de bu alanda bir ilki temsil ediyor. Oyuncak Müzesi, 2010 yılında Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne aday gösterildi. Ayrıca, 2015’te ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu tarafından “Kültür Sanat Sektörü Yılın Girişimcisi” ödülüne layık görüldü.

Televizyon ve Radyo Programları

Sunay Akın, kariyeri boyunca birçok televizyon ve radyo programına imza attı. TRT 2, CNN Türk gibi kanallarda kültür sanat programları hazırladı ve sundu. Aynı zamanda Yaşam Radyo, Radyo Kent ve Best FM’de radyo programlarıyla dinleyicilerin karşısına çıktı.

Sunay Akın
Sunay Akın

Çeşme Festivali Hakkında

Çeşme Festivali, Akdeniz’in benzersiz atmosferini Çeşme’ye taşıyan bir etkinlik. Festival boyunca birçok etkinlik, konser ve söyleşi gerçekleşiyor. “Akdeniz” temalı olarak belirlenen bu yılın konsepti, katılımcılara eşsiz bir deneyim sunmaya devam ediyor. Ve festivalin son günü, Sunay Akın’ın katılımıyla daha da anlamlı hale gelecek.

Festival programı:

21-24 Eylül Çeşme Festivali programı
21-24 Eylül Çeşme Festivali programı

Katılım Bilgileri

  • Tarih: 24 Eylül Pazar
  • Saat: 17:00
  • Yer: Aya Haralambos Kültür Merkezi
  • Konu: Sunay Akın Söyleşisi

Bu özel etkinlikte sizleri de aramızda görmekten büyük mutluluk duyarız. Çeşme halkı olarak, kültürel etkinliklere gösterdiğiniz ilgi ve alaka için teşekkür ederiz. Sunay Akın’la birlikte geçireceğiniz bu özel saatlerin, hem sizin için hem de Çeşme için unutulmaz anılara dönüşmesini dileriz.

Bir yanıt yazın

*