Çeşme Gücücek Koyu ranta kurban gitmesin

Son dönemde Gücücek Koyu’nda başlayan sondaj çalışmaları, bölgedeki doğal yaşamın korunması adına büyük bir endişe kaynağı oldu. Bir inşaat firması, bölgedeki doğal dokuyu bozmaya yönelik sondaj çalışmalarına başlamış, ancak Çeşme Belediyesi zabıta ekipleri tarafından bu çalışmalar durduruldu. Çeşme Belediyesi’nin hızlı müdahalesi, bölge halkı ve çevreciler tarafından takdirle karşılandı.

 

İzinsiz İnşaat Faaliyetleri ve Hukuki Durum:

Gücücek Doğal Yaşamı Koruma Derneği ve Çeşme Yarımada Çevre Derneği tarafından yapılan açıklamada, firmanın bu alanda inşaat yapmak için ne belediyeden ne de başka bir resmi makamdan izin almadığı belirtilmiştir. Gücücek Koyu, henüz hiçbir planlamanın yapılmadığı ve doğal SİT alanı olarak korunan bir bölgedir. Ancak firma, internet sitesine koyduğu bina resimleriyle burayı ve denizi satmaya başlamış, şimdi de sondaj yaparak zemin etüdü yapma girişiminde bulunmuştur. Bu durum, çevre halkı ve doğa severler tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştır.

Çevre Derneklerinin Tepkisi ve Protesto Eylemi:

Belediye ve resmi makamlara şikayette bulunan çevre sakinleri, bu hukuksuz durumu protesto etmek için 18 Haziran’da bölgede büyük bir protesto eylemi düzenleyeceklerini duyurdu. Gücücek Doğal Yaşamı Koruma Derneği ve Çeşme Yarımada Çevre Derneği tarafından yapılan duyuruda, tüm doğa dostları eyleme davet edildi.

Duyuru Metni:

“Çeşme Ovacık ‘Gücücek Koyu’ üzerinde, tarım arazisi olan alanda, lansmanı yapılan rezidans projesi özelinde, bu projenin hayata geçmesi için gereken imar plan değişikliklerinin önüne geçmek ve genel itibariyle de tarım arazilerinin ve doğal SİT alanlarının imara açılarak betonlaşmasına karşı tavır koymak için; 18 Haziran 2024 tarihinde, saat 14.00’de, Çeşme Ovacık Gücücek Koyu’nda yapılacak basın açıklamamıza ve insan zinciri eylemimize, tüm doğa dostlarını bekliyoruz.

‘Ovacık’ta sakız ağacı yetişir, Ovacık’ta enginar yetişir, Ovacık’ta kavun yetişir, Ovacık’ta rezidans yetişmez.’ diyoruz.

Gücücek’imizi, tarım arazilerimizi, doğal yaşamı korumak ve savunmak için, haydi bir kez daha!”